Rekord Bielsko-Biała, czyli połączenie nauki, futsalu, kobiecej oraz męskiej piłki nożnej

O historii i planach na przyszłość Rekordu opowiada portalowi sport.slask.pl Jarosław Krzystolik, dyrektor sportowy klubu.

 

Mistrz Polski w futsalu, III-ligowy zespół piłkarski mężczyzn, II-ligowa drużyna kobiet, do tego szkolenie około 350 adeptów oraz baza sportowa wraz ze szkołą sportową - to wszystko łączy Rekord Bielsko-Biała.

 

Rafał Jarząbek: Jaka była historia powstania klubu? Podobno o jego rozwoju, jak to często w życiu bywa, zadecydował przypadek.

Jarosław Krzystolik: - Krótko po założeniu w 1994 r. Beskidzkiego Towarzystwa Sportowego Lipnik (nazwa pochodzi od dzielnicy Bielska-Białej- przy.red.), ówczesny prezes Piotr Piechówka poprosił o wsparcie i współpracę pana Janusza Szymurę, który już wtedy od sześciu lat prowadził firmę informatyczną Rekord, głównego sponsora klubu. Przypadek polegał na tym, że Piotr Piechówka wraz ze swoim bratem Bogusławem prowadzili mały sklep spożywczy w Lipniku przy ulicy Krakowskiej dokładnie naprzeciwko prywatnego domu pana Szymury. Ten ostatni był częstym klientem sklepiku, a że zainteresowania sportowe klienta i sprzedawcy były zbieżne, to od słowa do słowa doszło do współpracy.

Już w pierwszym sezonie po objęciu sponsoringu przez Janusza Szymurę klub zmienił nazwę na BTS Rekord Lipnik i zdobył wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej pięcioosobowej. Gdy w 1996 roku Janusz Szymura został wiceprezesem klubu, postawił na szkolenie dzieci i młodzieży. Podstawowym problemem ograniczającym jakikolwiek rozwój nowego klubu był brak własnej bazy sportowej. W czerwcu 2000 r. nastąpił jednak przełom. Sprawujący od dwóch lat funkcję prezesa stowarzyszenia Szymura podjął strategiczną decyzję o wydzierżawieniu od gminy Bielsko-Biała zdewastowanego obiektu sportowego w Cygańskim Lesie oraz sfinansowaniu z własnych środków jego kompleksowego remontu. Po wykonaniu w ciągu półtorej roku generalnego remontu obiekt stał się siedzibą obecnie działającego Beskidzkiego Towarzystwa Sportowego Rekord Bielsko-Biała. (…)

(…) Można powiedzieć, że waszą największą "perełką" jest sekcja futsalu? Nie tak dawno zdobyliście przecież historyczne mistrzostwo Polski.

- Nazwę to inaczej: jesteśmy klubem, który wyróżnia się tym, że łączy szkolenie piłkarskie z futsalowym. Udało się nam wypracować model dwutorowego szkolenia w oparciu o naszą szkołę mistrzostwa sportowego. Ten model tylko w tym sezonie pozwolił nam zdobyć dwa tytuły Młodzieżowych Mistrzów Polski w kategorii U-14 i U-16 oraz brązowe medale w U-18, U-20 oraz U-18 kobiet. Patrząc na tabele wszech czasów we wszystkich kategoriach młodzieżowych, Rekord jest wzorem do naśladowania dla innych klubów. Obecny sezon nasi seniorzy zespołu futsalu okrasili mistrzostwem Polski. Jest to największy sukces w historii klubu, który w tym roku obchodzi 20. urodziny. Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich 11 miesięcy zdobyliśmy ponadto Puchar Polski oraz Superpuchar.

W piłce trawiastej idzie wam nie najgorzej. Obecne trzecie miejsce w grupie A-mistrzowskiej III ligi opolsko-śląskiej (grupa ośmiu najlepszych zespołów obecnych rozgrywek- przy.red.) przed sezonem braliście pewnie w ciemno.

- Rzeczywiście, po awansie z IV ligi jako beniaminek spisujemy się zdecydowanie powyżej oczekiwań, mamy już utrzymanie i gramy w grupie mistrzowskiej III ligi śląsko-opolskiej. Zespół powalczy o jak najlepszy wynik, ale ważniejsze będzie spokojne i konsekwentne budowanie zespołu m.in. w oparciu o młodzież szkoloną w naszej szkole. Model działania zakłada przepływ zawodników z grup juniorskich do seniorów, a nasza młodzież to z pewnością kapitał na przyszłość. Chcemy utrzymać status trzecioligowca również w przyszłym sezonie, co mimo naszego miejsca w tabeli i tak będzie zadaniem trudnym do wykonania. W związku z reformą rozgrywek blisko połowa III-ligowców będzie musiała przecież pożegnać się z ligą.

Prowadzicie też sekcje kobiecą, co generalnie jest rzadkością.

- Sekcja kobieca powstała w naszym klubie w 2007 r., a jej powołanie było odpowiedzią na rosnące zainteresowanie piłką nożną wśród kobiet. Pierwszy oficjalny mecz zespół kobiet rozegrał w styczniu 2008 r., a w czerwcu tego roku kobiety uczestniczyły w pierwszym oficjalnym turnieju piłkarskim w Kaliszu. Po raz pierwszy w ligowych rozgrywkach piłkarskich kobiet wystąpiliśmy w sezonie 2009/2010.

Obecnie kobiecy zespół występuje w II lidze śląskiej, powstała grupa naborowa dziewcząt, sekcja dynamicznie się rozwija. Trzeba dodać, że nasz damski zespół również dobrze radzi sobie w futsalu, o czym świadczą srebrny i brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-18 w 2013 i 2014 roku.

Całość wywiadu znajdziecie TUTAJ.

SPONSOR TECHNICZNY: PARTNERZY: PATRONI MEDIALNI: