Aktualności - Szkółka Rekordu
Gry i zabawy w Dolnej Saksonii
- 05 listopada 2013
To była naprawdę cenna i udana wizyta w Niemczech.
Z wielką sympatią przyjęto za zachodnią granicą młodych zawodników Rekordu urodzonych w 2001 i 2002 roku. „Rekordziści” bawili w Osnabrück – w Dolnej Saksonii – mieście założonym prawdopodobnie przez Karola I Wielkiego w pierwszych latach IX w. n.e. Od 17 do 22 września 2013 r. szesnastu bielskich młodzieńców wraz z grupą opiekunów i trenerów przebywało tam na zaproszenie trenera związkowego Marka Wanika, dyrekcji oraz rodziców uczniów ze szkoły Sonnenhugel w Osnabrücku. M. Wanik to były zawodnik Zagłębia Sosnowiec i VFL Osnabrück, a obecnie trener UEFA-PRO z Piłkarskiej Federacji Dolnej Saksonii. Młodzi „rekordziści” mieszkali w niemieckich domach, gdzie mogli poznać swych rówieśników oraz ich Rodziców, którzy prześcigali się w serdecznościach, aby pobyt bielszczan uczynić jak najwspanialszym.
Rangi wizycie Polaków dodało przyjęcie w merostwie. Jego przedstawiciele gościli bielszczan w tej samej sali Ratusza, w której 24 października 1648 r. podpisano jeden z najważniejszych traktatów międzynarodowych nowożytnej Europy – kończący wojnę trzydziestoletnią między Habsburgami, a Szwedami – pokój westfalski.
Pod względem sportowym wiele dobrego przyniosły wspólne treningi prowadzone przez szkoleniowców Daniela Galę i M. Wanika. „Rekordziści” trenowali i grali wraz ze starszymi o rok lub dwa lata piłkarzami z Osnabrück, którzy pod wieloma względami mogą stanowić wzór dla młodszych bielszczan. Pobyt zwieńczył turniej z udziałem sześciu zespołów z Dolnej Saksonii. „Biało-zieloni”walczyli bardzo dzielnie i każdy z czterech występów kończyli wynikiem nierozstrzygniętym – od 0:0 do 2:2.
Młodzi piłkarze z Bielska-Białej byli bardzo zadowoleni z pobytu – nie tylko ze względu na niezwykle ciepłe przyjęcie niemieckiej młodzieży, rodziców i opiekunów ze szkoły Sonnenhugel. Mogli również podziwiać 160-tysięczne miasto Osnabrück, w którym niemal na każdym kroku znajdują się miejsca zabaw lub obiekty służące dziecięcej rozrywce. Tak jest zwłaszcza w tamtejszym ogrodzie zoologicznym, który – oprócz wybiegów dla egzotycznych zwierząt – zapełniają wioski indiańskie, afrykańskie, azjatyckie i inne place zabaw dla dzieci w różnym wieku.
Dzieci oraz ich opiekunowie zwiedzili także muzeum, które powstało na terenie starożytnych bitew Germanów z Rzymianami. Największą atrakcją były poglądowe lekcje historii. Młodzi „rekordziści” mogli się nawet przebrać w stroje Germanów i Rzymian – założyć rzymskie hełmy, tuniki czy buty.
Niepowtarzalnym przeżyciem była wycieczka do stolicy Dolnej Saksonii – półmilionowego Hanoweru na mecz Bundesligi Hanover ‘96 – FC Augsburg (2:1). W barwach obu zespołów wystąpili Polacy – Artur Sobiech i Arkadiusz Milik. Ten pierwszy strzelił nawet gola dla zwycięskiej drużyny. Obaj są zresztą doskonale znani kibicom, a zwłaszcza zawodnikom Rekordu. A. Sobiech grywał na parkiecie Rekordu wielokrotnie jako zawodnik Gwiazdy Ruda Śląska. A. Milik jeszcze trzy lata temu zdobywał gole w meczu ŚLJ na bocznym boisku Rekordu dla juniorów katowickiego Rozwoju.
Oprócz kontaktów sportowo-towarzyskich doszło w Osnabrücku do rozmów w sprawie rozwinięcia współpracy o tzw. wymianę językową rekordowej młodzieży z niemieckimi rówieśnikami. Dyrekcja niemieckiej szkoły Sonnenhugel jest otwarta na propozycję kierownictwa SMS BTS Rekord i być może niebawem kontakty sportowe zostaną rozszerzone o młodzieżową „wymianę językową”.
Podczas pobytu w Dolnej Saksonii młodzi zawodnicy Rekordu zawiązali wiele przyjaźni i obiecali młodym Niemcom, że przyjmą ich równie serdecznie w naszym kraju podczas wizyty w czasie przyszłorocznych zimowych ferii. Ze względu na wspaniałe przyjęcie w Osnabrücku żal było wyjeżdżać nie tylko dzieciom, ale i opiekunom na czele z kierowniczką wyprawy Joanną Szerszeń. Podobne słowa uznania należą się pozostałym Rodzicom i opiekunom ekipy, w tym Krystynie Szoblik, Agacie i Tomaszowi Michalczakom, Janowi Pichecie, zawsze uśmiechniętemu fizjoterapeucie – Jackowi Mojżeszowi, no i wreszcie perfekcyjnym kierowcom klubowego autokaru..
JP
Wyjazd został zorganizowany w ramach Projektu „Budowa sieci porozumienia kulturowego obywateli krajów Unii Europejskiej poprzez sport. Polska - Bielsko - Biała - Niemcy - Osnabrück 2013” i został dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Komentarze:
Szkółka piłkarska
Niedziela:
9:30-11:00 - 2006 i starsi
11:00-12:30 - 2007/2008
12:30-14:00 - 2009 i młodsi
Środa
17:00-18:30 - 2008/2009
18:30-20:00 - 2006/2007
więcej informacji