Efekty systematycznej pracy

Rozmowa z Jarosławem Krzystolikiem.

 

Na półmetku wiosennych rozgrywek młodzieżowych, o aktualnościach i nieodległej przyszłości, planach wakacyjnych i o osiągnięciach seniorskich ekip Rekordu rozmawiamy z Jarosławem Krzystolikiem – trenerem-koordynatorem szkolenia dzieci młodzieży oraz dyrektorem sportowym Klubu.

Miejsca w tabelach grup młodzieżowych chyba wprawiają w dobry nastrój

- Z pewnością nasze wyniki są na tym etapie zadawalające.  Juniorów starszych oglądałem wielokrotnie w okresie przygotowawczym, w grach sparingowych i w treningach. Postęp obu zespołów w organizacji gry jest widoczny. Mam taką nadzieję, że zespół ligi śląskiej powalczy w tym sezonie o pierwszą trójkę, a zespół ligi okręgowej do końca będzie walczył o mistrzostwo.  Juniorzy młodsi powoli wracają na właściwe tory, możliwości tego zespołu sięgają z pewnością wyżej niż grupa spadkowa śląskiej ligi. Świadczą o tym wyniki uzyskane w tej rundzie. Trampkarze starsi, to grupa w całości bardzo uzdolniona. W bieżących rozgrywkach wyniki nie są najważniejsze, ale z pewnością warto docenić postępy w grze obu zespołów, które przygotowują się do zmiany kategorii wiekowej w przyszłym sezonie. Trampkarze młodsi po ewentualnym zwycięstwie w swoich ligach będą brali udział w meczach barażowych o prawo występów w śląskich ligach trampkarzy z roczników - 2000 i 2001. Myślę, że trenerzy obu grup takie cele sobie stawiają, ale grania jest jeszcze sporo i najważniejsza jest pokora oraz systematyczna praca. Oceniając całościowo grupy trenujące w naszej szkole podstawowej, gimnazjum i liceum mistrzostwa sportowego – możemy się cieszyć z wyników wynikających z systematycznej pracy szkoleniowej.

Dobra postawa kilku „rekordzistów” została dostrzeżona przez szkoleniowców Śląskiego ZPN, co zaowocowało powołaniami do kadry wojewódzkiej.

- Trzeba powiedzieć, że nasza młodzież czyni duże postępy, więc takie powołania zaczynają się pojawiać coraz częściej, od rocznika 1998 po młodszych. Wymienić tu trzeba „etatowych” naszych reprezentantów – Jana Dudka i Maćka Marka. Nowością są powołania do kadry województwa dla juniorek młodszych - Żanety Midor oraz Eweliny Folek. Jakiś czas temu powołani do kadry wojewódzkiej otrzymali młodzi futsalowcy: Robert Jastrzębski, Szymon Tutaj i Mateusz Konefał. Tradycją stają się powołania naszych młodzieżowców do kadry narodowej U-18 i U-21 vide Paweł Kurowski, Szymon Szymański i Łukasz Biel. Były również inne rekomendacje z naszej strony, by wyróżnić najbardziej uzdolnionych, a i trenerzy poszczególnych reprezentacji Śląska dzwonią i pytają o określone nazwiska. Lista wyróżnionych piłkarzy będzie się systematycznie powiększać w najbliższym czasie, bo praca szkoleniowa w naszym klubie jest zauważana w Śląskim Związku Piłki Nożnej.

Po tym sezonie znów nastąpi reorganizacja rozgrywek młodzieży na szczeblu Śląskiego ZPN i naszego, rodzimego Okręgu. Czy możemy w przystępny sposób przybliżyć Czytelnikom jej szczegóły?

- Tę reformę zainicjowaną już w połowie sezonu rozgrywkowego trudno omówić w dużym skrócie, ponieważ dotyczy wszystkich grup rozgrywkowych, od juniorów starszych i młodszych w Centralnej Lidze, Śląskiej Lidze oraz trampkarzy starszych i młodszych, do rocznika 2003 w śląskich ligach. To się wiąże często ze skomplikowanym systemem spadków i awansów w poszczególnych grupach rozgrywkowych. Ostatnio podczas spotkania trenerów naszego klubu przybliżałem ten temat w odniesieniu do różnych zespołów, więc trenerzy posiadają na ten temat określoną wiedzę. Z mojego punktu widzenia pomysł na reformę jest dobry i będzie sprzyjał rozwojowi futbolu w Polsce, ale „wrzucony” w połowie rozgrywek spowodował niemałe zamieszanie w klubach.  I niestety część klubów na tym straci poprzez wspomniany system spadków i awansów. Natomiast nie wdając się w szczegóły poziom Śląskich lig rozgrywkowych podniesie się choćby z uwagi na powstanie na każdym szczeblu rozgrywek grup mistrzowskich obejmujących tylko po osiem zespołów! Zostaną utworzone drugie i trzecie ligi śląskie z systemem awansów już w systemie półrocznym. Myślę, że modyfikacja rozgrywek młodzieżowych będzie trwała jeszcze kilka sezonów, zanim osiągnie pewną stabilizację. Naszym zadaniem jest jak najszybsze wypracowanie swojego systemu rozgrywek po to, aby szkolenie w naszym klubie było na wyższym poziomie niż dotychczas.

Skąd tak nierytmicznie układający się terminarz gier w drugiej lidze dziewcząt?

- Ten rok jest dość burzliwy, jeśli chodzi o rozgrywki kobiece. Przeplatają się mecze mistrzowskie z powołaniami na kadry i to zmusza do zmian w terminarzu. Dotyczy to również niestety naszego zespołu. Zdarzają się przypadki takie, że drużyny nie dojeżdżają na mecze, padają walkowery, a to nie sprzyja rozwojowi piłki kobiecej. Nie wszystkie kluby są przygotowane personalnie i organizacyjnie do występów na tym szczeblu rozgrywek. Bardzo liczę na chociażby spokojne zakończenie tych rozgrywek, bez kolejnych „sensacji” ze zmianą terminów meczów.

Jak przebiega proces rekrutacji do Gimnazjum i Liceum naszej SMS, czy są chętni do nauki w „podstawówce”?

- W tym roku rekrutacja jest mocno rozbudowana, ponieważ dotyczy 4,5 i 6-ej klasy szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum, a także pierwszej klasy liceum. Na ten moment można powiedzieć, że trwa nabór do poszczególnych oddziałów, kwestionariusze od kandydatów spływają do sekretariatu szkoły. Pod koniec maja będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć. Chętnych serdecznie zapraszamy! Pełna gama informacji na ten temat znajduje się na stronie naszej SMS w aktualnościach oraz w dziale Rekrutacja, a także na portalach – sportowebeskidy.pl i sportslaski.pl.

Pomału można już snuć wakacyjno-obozowe plany, czy młodzież Rekordu będzie tego lata wyjeżdżać na zgrupowania.

- Jak co roku organizujemy zgrupowania dla juniorów starszych, młodszych, trampkarzy starszych i młodszych, od rocznika 1996 do 2003-ego, w dwóch ośrodkach – w Lubawie oraz w Szczecinku. Jest też propozycja dla młodszych roczników związana z systemem turniejów w Presowie na Słowacji, którą pilotuje trener-koordynator tej grupy – Bogusław Matloch.Terminy dla poszczególnych grup są już znane, a pełna informacja zamieszczona jest na internetowej stronie szkolnej oraz na plakatach, które zainteresowani znajdą w Centrum Sportowo-Szkoleniowego Rekord oraz budynku szkolnym. Tzw. karty obozowe można odebrać w sekretariacie szkoły. Tam też można uzyskać pełną informację telefoniczną. Nie będę ukrywał, że ilość miejsc w poszczególnych turnusach jest ograniczona, więc warto dokonać rezerwacji.

Dwa zdania Twojej oceny dokonań ekip seniorskich – drużyny futsalowej i trzecioligowych futbolistów.

- Te dwie ekipy dokonały wielkich rzeczy w swoich rozgrywkach, każda relatywnie do poziomu swojej ligi. Seniorzy-futboliści po utrzymaniu w grupie mistrzowskiej trzeciej ligi nie spuszczają z tonu i zgłaszają aspiracje do walki o drugoligowe baraże. Futsalowcy po zdobyciu mistrzowskiej korony celują w dublet. Myślę, że młodzież „rekordowa” ma się od kogo uczyć! Naśladownictwo w dążeniu do sukcesów jest mile widziane, nie tylko w futsalu, gdzie odnotowaliśmy świetny sezon, ale i na „dużym boisku”.

Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję.

Rozmawiał: Tadeusz Paluch

Komentarze:

SPONSOR TECHNICZNY: PARTNERZY: PATRONI MEDIALNI: